Šiandien girdėsite pokalbį gan sunkiomis, bet skausmingai svarbiomis temomis, apie kurias būtina kalbėtis garsiai ir daug. Tai valgymo sunkumai, valgymo sutrikimai bei kuo su visu tuo susijęs intuityvus valgymas. O apie tai kalbėsiuosi su Ingrida Augute iš Taika su maistu. Jeigu jos dar nesekate Instagram – labai rekomenduoju tai padaryti.
Ingrida yra intuityvaus valgymo konsultantė ir kongnityvinės elgesio terapijos specialistė, todėl užkabinome daug psichologinių temų:
- Kalbėjome apie jos pačios turėtus valgymo sunkumus, kelią pasveikimo link.
- Apie tai, kada ir kodėl prasideda pirmosios valgymo sunkumų apraiškos, kaip jas atpažinti, kada jau kreiptis pagalbos ir kaip padėti pačiam sau.
- Apie tai, kuo savivertė susijusi su valgymo sutrikimais.
- Kuo gali pasitarnauti kognityvinė elgesio terapija ir kaip tai atrodo praktikoje.
- Kas yra intuityvus valgymas, kada jis žmogui tinka ir kada gali pridaryti žalos.
Intuityvus valgymas tinka ne visiems
Intuicija galima pasitikėti tada, kai ir emocinė branda ir kūno pojūčiai yra kaip suaugusio žmogaus. Žmonėms, kurių pase yra įrašyta vienas amžius, tarkim 30 m., bet jų emocinis, vadinkim, raštingumas yra užstrigęs ties vaiko amžiumi, negalima pilnai pasitikėti savo intuicija, nes siunčiami signalai kūnui meluoja. Kognityvinė elgesio terapija padeda pasiekti tą balansą.
Visuomenėje yra bandoma gėdinti ir desperatiškai keisti situaciją dėl kūno kompozicijos, bet tą reikėtų daryti apgalvotai ir pagarbiai. Tyrimai rodo, jog nesportuojantis lieknas žmogus, kuris atitinka lenteles ir kompozicijos normas, gali turėti daug daugiau sveikatos problemų, būti nelaimingesnis nei fiziškai aktyvus žmogus su antsvoriu.
Aš ilgai slėpiau tuos valgymo sunkumus ir nekalbėdavau apie tai net terapijoje. Ilgai turėjau valgymo sunkumų, bet pasiekusi studijas pasiekiau ir savo dugną. Tuo metu mano išorė buvo labai sėkminga ir daug pasiekusi, o mano vidus buvo tuščias tuščias. Ir nors terapijoje ėjau spręsti kitų sunkumų, man automatiškai sprendėsi ir valgymo problemos.
Savivertė – tai nuomonė apie save ir kiek esu vertas kaip žmogus. Labai dažnai žmogus mano, kad kuo daugiau žmogus dės pastangų tai išorei, tuo jis bus labiau priimtas kitų, todėl taps laimingesnis. Ir nepaisant to, kad jau yra nemažai literatūros apie valgymo sunkumus, sveiką požiūrį į mitybą, savo kūną pačiam vienam yra labai sunku suformuoti, nes tu tariesi su savo nesveika galva. Tad, tikrai verta kreiptis pagalbos į specialistus, ypač to kelio pradžioje.
Intuityviam valgyme mes daug kalbame apie švelnumą sau, kūno priėmimą, bet neretai ši informacija priimama klaidingai. Meilė sau nėra problemų ignoravimas, tačiau dažnai bandoma ją interpretuoti būtent taip – neprisiimant atsakomybės, paliekant kaip yra, nes juk ,,turi” mylėti save koks esi. Bet geranoriškumas sau yra visų pirma gero sau norėjimas ir darymas.
Kognityvinės ir elgesio terapijos metu svarbu išsiaškinti pagrindinius jausmus. Kada aš juos jaučiu, kaip aš juos jaučiu, patyrinėti įtemptas situacijas, kokia mintis kilo, kokius jausmus ar net fizinius pojūčius jaučiu savo kūne. Tuomet žiūrima, kokie veiksmai įvyko tuo metu ir kokias iš to pasekmes turime. Atitinkamai po to galima apgalvoti alternatyvias mintis, kurias galima būtų tuo metu panaudoti tam elgesiui pakeisti.
Nepriimkite informacijos tiesiogiai, Visada naudinga ir ją pakvesčionuoti. Tuo metu mano valgymo įpročiai ir požiūris į kūną jau buvo sveiki. Gydytoja endokrinologė, pas kurią lankiausi, pacitavo kažkokį tyrimą, kad nėštumo metu yra rekomenduojama priaugti ne daugiau 8kg. Aš buvau priaugusi 10kg, todėl paprašiau bent šito nesakyti kitoms, nes ką darytų mama, kuri jau yra priaugusi tarkim 15-16kg, kas vėlgi yra normalu.
Jeigu jums patinka tai, ką darome, matote tame prasmę, užsukite į Patreon.com/breakingfit arba Contribee.com/breakingfit ir paremkite mus jums patogia suma, kad mūsų veikla nesustotų. Ačiū jums!


Ingrida Augutė – intuityvaus valgymo konsultantė (sertifikuota programos kūrėjų, “Intuitive eating Pro“, JAV), kognityvinės ir elgesio terapijos specialistė (sertifikuota UK) bei „Taika su maistu“ projekto kūrėja, kuris gimė iš noro padėti žmonėms, kurie ieško harmonijos su maistu ir savo kūnu. Žmonėms, kuriuos vargina emocinis valgymas, nesėkmingi bandymai lieknėti, maisto ribojimai ir dėl to kylantys sunkumai, padidėjęs cukraus ar kito maisto potraukis, alkio ir sotumo pojūčių išsiderinimas, nepasitenkinimas savo kūnu.

0 Comments