“Skauda? Gerai! Vadinasi veikia!“. Bet, o ką, jei neskauda? Ar tai reiškia, kad kūnas nepavargo, o treniruotė – neveiksminga? Šiandien trumpai norime pakalbėti apie po sporto atsiradusį raumenų skausmą, dar kartais vadinamą DOMS (delayed onset muscle soreness) ir jo rolę kiekvieno sportuojančio ar nusprendusio pradėti sportuoti gyvenime. Ar tikrai būtinas raumenų skausmas jo stiprėjimui.

Visų pirma: kas tai? Tai skausmas, atsirandantis dėl fizinio krūvio įvykusios raumeninio audinio pažaidos. Pažaidos metu iš raumens ląstelių tarsi išsiveržia visas jų viduje esantis turinys. Taip atsitikus mūsų kūnas pradeda siųsti tam tikrus signalus, kad pažaidą reikia „sutvarkyti“, kyla mažas uždegimas, kuris ir sukelia skausmą. Šis skausmas (priklausomai nuo pažaidos dydžio ir nuo kiekvieno asmens skausmo slenksčio) gali varijuoti nuo menko, nemalonaus pojūčio iki nepakeliamo, kasdieninį judesį varžančio.

Raumenų skausmas

Kalbant apie skausmo įtaką kitos dienos treniruotei, įrodyta, jog jaučiamas skausmas mažina kitos dienos treniruotės efektyvumą dėl sumažėjusios raumenų susitraukimo jėgos, psichologinio trukdymo, pablogėjusios gebos valdyti judesį (išauga traumų tikimybė). Visą tai žinodami, mokslininkai netruko pulti aiškintis, ar tikrai paties sportuojančio jaučiamas skausmas yra būtina sąlyga raumens stiprėjimui ir adaptacijai prie fizinio krūvio. Tai, ką jie atrado – nustebino ne tik pačius mokslininkus, bet ir pakeitė iki tol vyravusias nuomones apie fizinį rengimą.

Paaiškėjo, kad po treniruotės juntamas skausmas nėra niekuo susijęs su „geresne“ fizinio krūvio nauda kalbant apie raumens jėgos ir/ar masės padidėjimą. Kaip tik, asmenims, kurie prie fizinio krūvio buvo pratinami po truputį (pvz.: prieš treniruotes su svoriais pratimai buvo atliekami be svorių, akcentuojant judesio amplitudę ir tinkamą mechaniką) buvo mažesnė traumų tikimybė, jie buvo labiau linkę „atidirbti“ salėje, o rezultatai niekuo nesiskyrė nuo tų asmenų, kurie puolė raumenį „plėšyti“ stačia galva.

Tad paliekame jums spręsti: ar tai, kad šiandien galite nesunkiai atsisėsti ant kedės tikrai reiškia, jog vakarykštė treniruotė buvo nenaudinga? 😉


Šaltiniai:

  • K.L. Flann. et. al.; Muscle damage and muscle remodeling: no pain ,no gain?; J. Exp. Biol.; 2011.
  • Byrne et. al.; Neuromuscular function after exercise-induced muscle damage. Theoretical and Applied Implications; Sports. Med. 1; 2004.
  • G. Paulsen et. al.;Leucocytes, cytokines and satellite cells: what role do they play in muscle damage and regeneration following eccentric exercise? ; Exerc. Immunol. Rev.; 2012.

0 Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *