Tikrai esat girdėję tokius posakius kaip: esi tai, ką valgai; tavo mintys atspindi tave patį; sveikas protas – sveika siela. Čia gal kažką ir išgalvojau, bet esmę supratot – kalba eina apie minčių galią. Faktas yra tas, jog mus kuria mūsų mintys. Jei mes amžinai galvosime tik apie blogus dalykus, tik tai ir turėsime. Smegenys gal ir atrodo kaip kažkoks mistinis darinys, bet iš tiesų, bendri jų veikimo principai beveik niekuo nesiskiria nuo raumens. Viena svarbiausių mūsų smegenų savybių yra tai, kad jos prisitaiko prie tokio impulso, kokį joms duodame ir ištransliuoja analogišką „feedback“.

Paimkime kiek mažiau mistinį pavyzdį nei mintys. Bėgimas. Jums bėgti kaip ir patiktų, bet vos prasibėgus Nėries krantine ima skaudėti kelius. Keli kiek „prasikalę“ bėgikai duoda komentarų: „Netaisyklingai bėgi, nemoki technikos“. Bet kas iš tiesų nemoka bėgti? Kojos? Ne, bėgti nemoka smegenys. Jos neteisingai supranta bėgimo veiksmą, dėl to neteisingai bėgimo metu juda visas kūnas, o dėl to ima skaudėti kelius. Kitaip tariant, neteisinga mintis apie bėgimą formuoja neteisingą judesį. Lygiai tas pats vyksta ir su teigiamomis ar neigiamomis mintimis. Tai, kaip galvojate apie dalykus, suformuoja jūsų elgesį, elgesys – aplinkos reakciją (kuri dažniausiai bus adekvati), o tai tarsi bumerangu vėl formuoja jūsų mintis.

Minčių galia ir mano asmeninė istorija

Kai žmonės mane apibūdina, dažnai girdžiu tokį išsireiškimą kaip „pozityvumas“. Nežinau, gal tai tiesiog rimuojasi su mano vardu (nors nelabai). Esu nemažai kur buvęs, nemažai ką matęs, sutikęs begales įdomių žmonių. Kas iš visų tų experience’ų man labiausiai įstrigo atmintyje? Ogi teigiami dalykai! Tačiau neleidžiu sau būti užvaldomu negatyvumo, nors daug gerų sprendimų iš to ir atsirado. Dabar su jumis pasidalinsiu savo istorija, kurią žino ne daugelis, bet kuri labai gerai atspindi tai, ką jums noriu šiandien papasakoti.

Spalio pradžia, 2014 metai. Aš atvykau į JAV dirbti ir atrasti save. Sprendimas buvo greitas ir pilnai neapgalvotas, bet turbūt tai buvo vienas iš geriausių dalykų, kas man yra nutikę šiame gyvenime (sakau šiame, nes esu garantuotas, kad kažkada buvau įžymus banglentininkas arba pūkuotas katinas).

Amerikoje praleidau šiek tiek daugiau nei 11 mėnesių. Nors ir buvau už balos (už Atlanto), bet nebuvau labai laimingas. Dirbau ne mielą darbą ir kasdien savęs klausiau, kodėl aš čia. Buvo daug šaunių akimirkų, praleistų su draugais, bet tas nenumalšino begalinio namų ilgesio. Puikiai atsimenu Liepos 26 d. 2015 metais. Taip, tai mano gimtadienis (hint: jau greitai 😎), bet taip pat tai buvo 2015 CrossFit Games finalinė diena.

Tą dieną uždarėme visą savaitę trukusius darbus, tonas išnešioto svorio, dešimtis išprakaituotų marškinėlių su turbūt tuo metu jau milijoniniu HIGH FIVE. Nors ir po tos savaitės gavau kažkokios formos saulės smūgį, bet buvau be proto laimingas! Turėjau garbę paspausti ranką pačiam Greg Glassman’ui aka The Coach (CrossFit‘eriai žino, apie ką aš), nusifotografuoti su Rich Jr. Froning’u ir daugeliu kitų atletų.

Patikimų sveikatingumo srities specialistų paslaugos už ypatingą kainą

Iš visos tos kelionės po Ameriką, kai man buvo sunku ir norėjau namo, aš sugebėjau susitelkti į teigiamus dalykus, o ypač į tą savaitę, kurios nepamiršiu visą gyvenimą. Aš tada negalvojau, kaip man čia nepatinka ir blah blah blah… Nors ir buvo daug kelionių ir daug nuotykių, išskyrus minėtas žaidynes, visą tai užgoždavo mintys, kaip man čia blogai. Ta neigiama patirtis galiausiai bus uždaryta į stalčių amžiams, o visa, kas išliks atmintyje, bus tos akimirkos su draugais, nuotykiai ir, žinoma, rankos paspaudimas.

Mūsų smegenys yra tingios ir visada rinksis lengvesnį kelią

Mes visi mėgstame sau kartoti tą pačią istoriją. Tarkim, kažkas man pasakė, kad esu kvailas. Kaip visa tai perteikia smegenys? Man reikia ruoštis egzaminui, bet aš net nežinau, nuo ko pradėti, nes esu kvailas. Mano karjera nejuda į priekį ir aš nežinau, ką daryti, nes esu kvailas; draugas paprašė patarimo, bet neįsivaizduoju, ką jam patarti, nes… atspėjot teisingai! Esu kvailas. Tai ką, viskas? Dabar turiu tą žodį priklijuotą sau prie kaktos ir nieko negaliu dėl to padaryti? Ne tiesa!

Pirmas žingsnis, ką reikia daryti, tai perprogramuoti smegenis pasakant sau, jog nė velnio nesu kvailas. Pakeitęs mintis galiu grįžti prie užduočių, kurios mane pastatė į šią poziciją. Pasiruošti egzaminui galiu susidaręs planą, ką ir kaip darysiu. Karjerą pajudinti į priekį galiu susitikęs su žmogumi, kuriam geriau sekasi toje pačioje srityje. Patarimą draugui galiu duoti pasitaręs su artimaisiais. Viską mes galim atlikti, tiesiog reikia į viską pažiūrėti iš teigiamos pusės.

Minčių galia

Savęs gailėjimas ir pykimas ant kitų yra vieni iš didžiausių negatyvumų

Nori nenori, mes sunervuosim ir būsim sunervuoti kitų. Taip jau yra, kai esi apsuptas tiek daug žmonių. To nepakeisim, bet galim pakeisti tai, kaip mes į tai reaguosim. Jeigu susitrenkiam su kažkuo gatvėje, mes iškart nusiteiksim prieš tą žmogų ir kaltinsim jį grubumu. Gaunam daugiau darbo nei kolegos ir reaguojam į tai, kad su mumis nesąžiningai elgiasi ir mumis naudojasi.

Visai tai mes susikuriame galvoje. Gal tas žmogus, su kuriuo susidūrėme gatvėje, kažkur skubėjo, nes kažkas blogo atsitiko? Gal mes gavome daugiau darbo, nes valdžia nežinojo, jog mes jau dirbame ties kitu projektu? Čia gali būti begalės įvairiausių situacijų, bet tai nereiškia, kad visas pasaulis yra nusiteikęs prieš mus. Įvykus neigiamam dalykui, perteikite tai teigiama linkme ir garantuoju, kad jums bus žymiai ramiau ir lengviau gyventi.

Šiek tiek motyvacijos pabaigai

  • Neigiamos mintys ir stresas sukelia fiziologines reakcijas: pasikeičia širdies ritmas, kvėpavimas ir hormonų išsiskyrimas. Nuo mažo kiekio mes galim greitai atsigauti, bet nuo didelio ir dažno – nelabai.
  • Keičiant negatyvias mintis į teigiamas ne tik pradėsi geriau elgtis su pačiu savimi, bet tai atsispindės ir bendraujant su kitais.
  • Visas tas negatyvumas daug sveria. Tai tartum vaikščiotum su pilna kuprine plytų. Tai ne tik stabdo mus, bet ir neleidžia atsiskleisti. Esi lyg mašina, kuri bando važiuoti su užtrauktu rankiniu. Žmogau, atleisk tą rankinį!
  • Mes užsidarome savyje kartu su visomis neigiamomis mintimis. Tampam akli. Nebematom, kas vyksta dabar ir čia. Patikėkit manimi, tai tikrai nėra geras sprendimo būdas. Daug geriau yra likti toje akimirkoje, gyventi čia ir dabar. Geriau nebandyti kažką išradinėti iš naujo, būti išblaškytiems neigiamų emocijų, o tiesiog MOVE ON (judėti į priekį).
  • Jei nežinai, kaip išlieti visą tą neigiamą energiją, eik išplauk namų grindis, išnešk šiukšles nors ir keikdamasis. Padaryt kažką naudingo, o nesiparink kaip čia viskas blogai. Ir neleisk sau užsidaryti savyje. Tokie žmonės nors iš išorės atrodo laimingi, po truputį pūna viduje. Nedaryk to sau. Išsikalbėk ir saugok save!

Vis dar nežinai, nuo ko pradėti ir neturi, kieno paklausti? Brūkštelk mums. Kartu visada lengviau! O norinčius mane labiau pažinti kviečiu paklausyti šio BreakingFit podcasto epizodo.

Šarūnas @BreakingFit


Šaltiniai:

  • George J. Augustine Dale Purves; Neuroscience, 5th ed.; 2011.

0 Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *